Druhý den, 10. května, již od brzkého rána proudily ohromné davy místních i náchodských lidí podívat se k celnici, jak to všechno dopadlo. Jeden ze svědků (J.L.), který též odzbrojoval a měl zrovna volno vypovídá : " Ten den ráno jsem hned spěchal k celnici. Už jsme jenom prohlíželi výsledky střetnutí. Ještě jsem vynášel z doutnajícího tanku u kolejí nevybuchlé granáty do příkopu a dostal jsem za to pohlavek od starší hlídky, že riskuji".

Davy lidí chtěli vidět, jak to všechno dopadlo Odvoz padlých ruských vojáků z Bělovse

Vzpomínky na otřesné výjevy jsou nezapomenutelné. Ještě dnes se řadě svědků vybaví pach střelného prachu. Třetí tank, který zůstal na kolejích, se snažili naši lidé brzy ráno odtlačit těžkým nákladním autem. To se ale povedlo až tehdy, kdy byl vyčištěn a zprovozněn první bojeschopný tank, řízený již naším řidičem - bývalým tankistou. Překážející nepojízdný kolos z kolejí odtáhli pomocí lan stranou (56).

Pokus o odtlačení tanku z kolejí autem Vytahují zastřeleného Němce
Nepoškozený tank již s českou posádkou
u železniční zastávky

Pak jej obsadila skupina mladíků a jezdila s ním se vztyčenou československou vlajkou po městě. Nakonec byl tento obrněnec odstaven poblíž náchodského pivovaru.

Odstavený tank před pivovarem

K oficiálnímu přivítání Rudé armády došlo ten den v 11. hodin na hraničním přechodu u Slánského mostu. Velitele divize vítala delegace v čele s velitelem policie Dr. Chudobou. Jménem všech náchodských občanů rusky zahájil uvítací akt člen nově jmenovaného Okresního národního výboru v Náchodě, bývalý legionář a běloveský občan Jindřich Kašpar (5). Do toho ještě přijelo několik vozů s uprchlíky. Motali se sem a tam a nevěděli, kam mají vlastně utíkat. Náchodská radnice byla vyzdobena uvítacími transparenty hned v českém, ruském i anglickém jazyce. Do Náchoda totiž probleskla zpráva, že od Hradce Králové se v náš směr blíží americká kolona. Ta však dojela pouze do Velichovek, sídla štábu generála Schörnera a brzy se vracela zpět na Plzeň.

Oficiální vítání osvoboditelů v prostoru německé celnice Slavnostně vyzdobená náchodská radnice

Ruským vojákům, padlým v okolí Náchoda, byl uspořádán 10. 5. odpoledne vojenský pohřeb (22) a potom byli uloženi k věčnému spánku ve společném hrobě na staroměstském hřbitově vlevo od hlavního kříže. Teprve později byl vybudován poněkud výše monumentální pomník se sochou Rudoarmějce.

Ukořistěné pancéře jedou na pomoc do Trutnova

Na Trutnovsku byla soustředěna silná část zbytků německé armády. Ještě 10. května na několika místech docházelo k ozbrojeným střetům. Proto byla urychleně v pivovaru z řad dobrovolníků sestavena jednotka (19), která za podpory ukořistěných obrněných vozidel s výrazným českým označením odjela pomoci odzbrojovat.

Bouřlivé vítání našich osvoboditelů Generálmajor V.K.Zajončkovskij s děvčetem na náměstí

Na náchodském náměstí byl v sobotu, dne 12.5. v 15. hodin uspořádán národní společný pohřeb padlých českých občanů. Celkem 13 rakví bylo vystaveno před radnicí (20). Aktu se zúčastnilo velké množství lidí. Dokonce generál Zajončkovskij se vrátil v ten den do Náchoda. Nutno podotknout, že zemřelí z lazaretu ve Slaném i z náchodských škol, převážně Němci, byli již o Velikonocích odváženi na vojenský hřbitov na zámku, kde byli pohřbíváni do společného hrobu (M.B.). Byli zde pohřbeni zabití němečtí vojáci u celnice, včetně pochytaných po lesích i zastřelených přímo u hrobu.

Rakve padlých českých občanů na náchodském náměstí