Německo se připravuje, až rozpoutává II. světovou válku. Dne 15. března 1939 přišla okupace. V 9,45 hodin se německá vojska přes běloveský přechod nahrnula do města, okamžitě obsadila všechny klíčové úřady a dosadila své lidi. Němci hlásali, že nás měli pouze odzbrojit a jako národ bránit, ale jejich první zájem byl odvážet na obrovských nákladních autech tzv. Beruškách vše, na co přišli.

Obsazení náchodské radnice Obsazení berní správy v Náchodě

Po kapitulaci zůstaly všechny opevňovací objekty prázdné. Dle pramenu (4), běloveští občané dne 15.3.1939 zažili groteskní podívanou. Němečtí vojáci a důstojníci po přechodu hranic v domnění, že se setkají s odporem, dobývali plížením a přískoky naše dávno opuštěné linie opevnění. Z Náchoda přijeli uvítat přicházející vojsko k celnici členové městské rady a žádali velitele o shovívavost k obyvatelstvu. Okamžitě po obsazení republiky byly překážky před celnicí odstraněny.

Nástup německých celníků u staré celnice při převzetí moci Bourání překážek bezprostředně po vpádu německých vojsk

V týž den byla nařízena jízda po ulicích a cestách vpravo. Okamžitě to každý respektoval. Bylo vyhlášeno stanné právo. Naši finanční stráži a policii byly ponechány jen služební pistole. Sedlákům - mylivcům byly odebrány všechny kulové zbraně a v omezeném počtu nechány jen brokovnice. Německá policie, lidově nazývaná "Schupo" (Schutzpolizei), začala zatýkat především komunisty a židy. Osobám, denně přicházejícím za prací z okolních obcí poblíž hranice byly vystavovány zvláštní propustky, tzv. "Durchlassteiny". Bylo nařízeno přísné zatemňování veškerých světelných zdrojů. Refrektory na bicyklech, motocyklech a autech mohly mít jen úzké průzory. V oknech byly instalovány černé papírové rolety. To vše z obavy před nočními nálety.

Německá auta přijíždějí pro vyrabovaný materiál Tak začal vpád německé branné moci do ČSR

Jako každá válka přinesla i tato množství nemocí, nouzi o ošacení, potraviny, palivo a benzin. Byl zaveden lístkový systém na potraviny, mýdlo, později i na tabák. Na nákup ošacení byly zavedeny tzv. šatenky. Německé úřady zakázaly i vstup do lesa. Továrna Katzau na Babí jako židovský majetek byla vyvlastněna. Objekt převzala firma Lufthanza a zavedla zde opravu leteckých motorů.

Ukázka dvojjazyčné vyhlášky Německá kolona se valí do města - prostor před hotelem Itálie
Německá kolona se valí do města - prostor před hotelem "Itálie"