Druhé dělo umístili Rusové asi o 50 m dál na cestě k Náchodu (12), ovšem mířící na silnici k Hronovu. (Důstojník Lebeděv při návštěvě v Náchodě v roce 1985 ale tvrdil, že toto druhé dělo nebylo použito. Z této pozice pro stromy již na celnici nebylo dobře vidět). Několik svědků tvrdí, že zaměřovači byli machři. Bez jakékoli optiky mířili přímo dle vlastního odhadu.

Druhý tank dostal zásah do čelního pancíře vedle děla>

K dělu pod vrbou se přiblížil místní občan ozbrojený jen útočným nožem. Protože uměl rusky, rychle se s vojáky domluvil a zřejmě pomáhal. Byl to pravděpodobně on, kdo se pokusil zorganizovat odvoz zraněného kpt. Olejnikova po dělostřelecké přestřelce. Svědek ale odmítl poskytnout doplňující informace.

Tentýž tank zničený výbuchem munice

Zřejmě jeho iniciativou byl požádán obchodník Dědek, aby poskytl auto na odvoz zraněného (4). Po hlavní cestě to bylo nebezpečné, tak pan Dědek jel osobním autem kolem Malých lázní březovou alejí k mostku na železniční trati. Odtud to bylo k dělu co by kamenem dohodil. Mezi tím však od celnice utíkali SS mani a od nich dostalo auto zásah dávkou ze samopalu. Řidič se sice rychle skryl pod palubní desku, ale bylo po jízdě. Důstojník s poraněnou rukou byl nakonec po skončení střelby odvezen k ošetření ruským autem do Hronova.

Zasažené Dědkovo auto v březové aleji za Malými lázněmi

Popisy dílčích operací a pořadí průjezdů vozidel se u jednotlivých autorů značně liší. Dokonce ani npor. Lebeděv si po létech nemohl vybavit, jak se první dva německé tanky dostaly k celnici, kde zahájily střelbu. V pramenu (11) pozoroval dalekohledem svědek na kopci nad lázněmi střelbu na německý tank. Musel to být v původním pořadí příjezdu ten druhý. Otočil se zpět k Náchodu a při hledání lepší pozice pro pohled na útočící ruská děla dojel téměř ke kolejím. (Druhý den bylo vidět v asfaltu cesty řadu stop vytvořených pásy vozidel). Dle svědka tank opět couval, ale první rána na něj byla asi o 20 m kratší. Druhá rána už znamenala plný zásah a tank v pravém slova smyslu explodoval. Výbuch munice doslova utrhl celý vršek tanku.

První a druhý německý tank v konečném postavení

První velitelský tank se u celnice také otočil, předjel ten zničený a kryt domem, chtěl projet zpět k Náchodu. To už ale železniční přejezd byl zatarasen zničeným třetím tankem. Cesta k Američanům byla odříznuta. Zůstal opuštěn a nepoškozen asi 10 m od Pecákova domu. Posádka rychle prchala, ale poslední vylézající voják byl od německé celnice zasažen patrně ruským kulometem, kdy ho střela zastihla napůl ve výlezu. Druhý den ženy omývaly zeď a dveře Pecákova domu od zbytků poloviny jeho hlavy (31). To ještě SS mani pořídili hodit granát do místnosti na železniční zastávce. Sloužící zaměstnanec ukryl při návratu tanků rodinu v chlévě pod služebním domkem, později útočníky včas zpozoroval a bleskurychle utekl.

První velitelský tank, ještě s bednou
od lahví s alkoholem

Místní hasič (32), když se zrovna vracel ze služby na celnici, byl zaskočen vracejícími se tanky. Schoval se tedy ve sklepě jmenovaného domu. Po střelbě tam vtrhli SS mani, chtějíc všechny schované postřílet. Jedině díky zraněnému důstojníkovi, kterého okamžitě ženy ošetřovaly, jim v tom bylo zamezeno. Žádali tedy vodu, ale zmíněnný hasič ji nejprve musel ochutnat, zda není otrávená. Potom opustili budovu. Zbytky pěchoty se začínaly rozptylovat na všechny strany, hledajíce spásu v lesním porostu.

Tak skončili dobyvatelé světa

Ve značném odstupu jel také k celnici čtvrtý tank. Zastavil ve středu cesty za křižovatkou "U Dědků" na úrovni Mědílkova holičství. Jeho zničení popisuje hned několik verzí. Podle jedné ho zničila sama posádka a utekla. Dle pramenu (2) jej vyřídilo druhé ruské dělo, které vojáci přetáhli za ohyb cesty ke Kašparově kovárně. V přiložené mapce uvedeného pramenu bylo značeno s hlavní směrem k Náchodu. Nikdo však z nejméně deseti svědků, bydlících v těchto místech nebo procházejících večer po boji i velmi brzo ráno, toto dělo na uváděné pozici neviděl.

Další verze pochází z vypravování již zemřelých osob. Jeden z místních mužů prý uměl zacházet s pancéřovou pěstí, přiblížil se spodem tehdy existující spojovací uličkou téměř k tanku a zničil mu pásy. Tomu se přibližuje další svědectví (47). Za starou celnicí prý zajali Rusové německého vojáka, který jimi byl donucen ukazovat, jak se zachází s pancéřovou pěstí. Bylo slyšet jeden silný výbuch, ale svědek byl schován a eventuální cvičnou střelbu neviděl. (Mohla to být také rána po výbuchu granátu ve strážním domku, který byl blízko). Tato rána byla vysvětlována jiným svědkem tak, že Rusové postavili druhé dělo nejprve na hronovskou silnici (12). Z tohoto místa ale bylo špatně vidět na tanky u celnice, vojáci tedy dělo přetáhli za křižovatku blíže k Náchodu. (Než to však provedli, nebylo už po kom střílet).

Čtvrtý tank skončil za křižovatkou "U Dědků"

Svědek (28) bydlící naproti Kašparově kovárně vysvětluje situaci tak, že byl tank vyřízen ruským vojákem protitankovou puškou (kterou ale nedovedl popsat). Přímo to neviděl, ale ví, že toho vojáka ještě stačili Němci ze zasaženého tanku zastřelit. Druhý den totiž zaslechl postesknutí druha. U soupravy sloužili dva bratři, kteří spolu válčili již od Stalingradu a teď až zde bratr našel smrt. Prý neví, jak to doma matce vysvětlí.

Ilustrační foto německé protitankové pušky "Püpchen"

Čtvrtý tank po odsunutí k chodníku

Konečně svědek (21) vypovídá, že s kamarádem (již zemřel) stáli před Kašparovou kovárnou a dychtivě vyhlíželi osvoboditele. Tu jeden ruský voják sám táhl maličké dělíčko, postavil ho na svažující se cestu ke kovárně, hlavní směrem k Náchodu. To tank ještě nebylo vidět. Voják slovně přihlížejcí vyhnal asi v tom smyslu, že se zde bude střílet. Svědek ještě zahlédl, jak druhý voják sem táhl bednu s náboji. (Při vyjádření mé pochybnosti mi dotyčný sdělil, že byl původně voják sloužící u kulometné roty a podobnost dělíčka s kulometem Maxim vyloučil). Ve výzbroji sovětských vojsk, jak cituje gen. L. Svoboda v knize "Z Buzuluku do Prahy", sice byla také používána vlastní protitanková puška ráže 12,4 mm. Zbraní však byl akutní nedostatek a na moderní tanky již také nestačila.